Parlamenťáci z dívčajdy v Senátu ČR

Centrum pro demokratické učení: CEDU.CZ Projekt roku 2022

Zprávičky https://www.ceskatelevize.cz/porady/10265744641-zpravicky/222411000160402/

Na podzim roku 2021 zorganizovali zástupci žákovského parlamentu na naší škole projektový den Samet na škole. Chtěli tím připomenout, že demokracie a svoboda nejsou samozřejmost.

Využili k tomu materiály z webu Jeden svět na školách a zapojili se díky nápadu paní učitelky Kmínkové do Sametové akademie, kterou pořádala organizace Post Bellum. Tam se parlamenťáci naučili, jak pořádat velkou akci pro celou školu.

Přípravy na tento projektový den trvaly asi jeden měsíc. Každý zástupce parlamentu informoval a připravil svoji třídu. Třídy sbíraly dobový materiál z roku 1989 na výrobu nástěnek a plakátů, chystaly si retro modely oblečení, trénovaly písně, které se tehdy poslouchaly, vyzdobily okna školy a připravily si proslov, kterým celý projektový den vyvrcholil na školním hřišti. Každá třída prožila projektový den originálním způsobem. Některé třídy si pozvaly pamětníky, kteří sdíleli osobní vzpomínky na život v totalitě, jiné třídy se vydaly na cestu časem jiným způsobem. Třeba hrou inspirovanou filmem Bony a klid, kdy si žáci vyměňovali tajně bony a nakupovali v Tuzexu, přitom pochopili fungování nelegálního obchodu a další stinné stránky totalitních režimů.

Jedinečné pojetí celého dne pomohlo žákům lépe pochopit události roku 1989 a porozumět atmosféře doby.

Když se parlamenťáci v lednu dozvěděli, že Centrum pro demokratické učení (CEDU) pořádá soutěž s názvem: Co dělají školy pro demokracii, neváhali a přihlásili se. K velkému překvapení byl jejich projekt oceněný a vybraný mezi 10 nejlepších projektů Žákovských parlamentů ČR.

 A teď v pátek 1. dubna jsme se dočkali největší odměny. Projekt Samet na škole zástupci žákovského parlamentu představili a statečně obhájili přímo v Senátu. Získali 2. místo za nejinspirativnější žákovský projekt roku.

Celkově je v republice 186 škol, kde fungují žákovské parlamenty, kde žáci tvoří projekty, a my jsme porotce, z nichž většina byli senátoři, opravdu zaujali. Cenu nám předávala Jitka Seitlová, místopředsedkyně Senátu ČR, v porotě byl i Marek Hilšer či ministryně Helena Langšádlová. Pro všechny to byl obrovský zážitek, ve Valdštejnském sále bylo plno nadšených žáků z celé České republiky.                                                                                             

Mgr. Hana Brichová + parlamenťáci ze ZŠ 28. října