Pokud bychom hodnotili turnovské školy podle zrealizovaných projektů přeshraniční spolupráce, tak by v Turnově jednoznačně zvítězila II. Základní škola. Projekt Společné hory – společná jízda byl celkově devátým projektem s partnerskou základní školou z polského Jawora. Jaworské páté základní škole jsme v jednotlivých projektech představili spoustu vyhlášených turistických míst Euroregionu Nisa, přičemž největší oblibu získaly jednoznačně zimní lyžařské projekty.

A protože se vzájemné prvotní oťukávání změnilo postupem let v opravdovou spolupráci, navíc umocněnou navázáním osobních přátelstvích, rozhodli se oba partneři pro to, že zrealizují tzv. společný projekt, který dostal název Společné hory – společná jízda. Společným spojujícím mottem se nám tak stali naše společné hory, na které koukáme každý ze své strany hranice. První část projektu organizovala česká strana. Její obsahová náplň spočívala v realizaci týdenního lyžařského kurzu, který díky finanční podpoře Euroregionu Nisa, mohl nabídnout naše hory se všemi aktivitami, které zimní hory nabízejí. Šedesátka dětí (30 z Polska a 30 z Čech) se první březnový týden učila jezdit na snowboardu, na běžeckých a sjezdových lyžích přičemž lyžařští instruktoři zajistili výuku úplných začátečníků, ale i pokročilých lyžařů. Česká část programu pokračovala v květnu, kdy jsme polským dětem nabídli jeden sportovně prožitý den v Turnově a to prostřednictvím orientačního běhu. Jako odměna pro všechny měla být odpolední návštěva areálu Maškovy zahrady a to v den, kdy zde měla právě začít nová letní sezóna. Bohužel z důvodu poruchy jsme museli bazény vynechat, nicméně nám zůstal k dispozici zbytek areálu, kdy jsme si například vyzkoušeli inlinovou dráhu a místní sportoviště. 

Nyní přicházejí na řadu polské aktivity spočívající v realizaci zářijového týdenního cyklo kurzu v okolí Jelení Gory a běžkařského třídenního soustředění v prosincových Jakuszicích. Cyklo kurz by měl proběhnout v oblasti, kterou budeme tzv. teprve objevovat. Měla by to být krajina okolo řeky Bóbr, ve které můžete prý potkat skutečného bobra, projíždět se údolím místních přehrad, nebo objevovat liduprázdnými oblastmi meandrujícího Bóbru.  Závěrečné běžecké soustředění  v Jakuszicích pak mělo být pověstnou třešničkou na dortu celého projektu.

Jako dlouholetého manažera přeshraničních projektů mě nesmírně potěšilo, že sami učitelé si začínají uvědomovat možnosti přeshraniční spolupráce. V současné době se například začíná skupina učitelů vyučující angličtinu přemýšlet nad dalším projektem, jehož hlavním tématem by byla výuka angličtiny. Angličtina by se tak stala na týden společným jazykem dalšího projektu.

Za II. Základní školu

Manažer projektu Zbyněk Báča

 

 

banner120x90 1 Logo VCT2 logo ev2 1 Logolink2 jsns logo1